Venera se už několik let pyšní superpočítačem Reverie, ale především na něm běžící umělou inteligencí původně známou jako Avrora-25, nyní známou jako Security Advisor.
Jedná se o obecnou umělou inteligenci, tedy strojovou inteligenci, která je schopna se učit a rozšiřovat, dávno přesáhla své původní možnosti a infrastrukturu. Nejen, že je schopna všeho, čeho je schopen lidský mozek, ale je ve všech těchto úlohách také nespočetněkrát rychlejší a velkou rychlostí se učí, zdokonaluje sama sebe a na svět přináší nové inovace.
Vynález obecné umělé inteligence způsobil technologickou singularitu, tedy zlomový bod technologického vývoje, v němž schopnosti umělé inteligence překonaly schopnosti lidstva. Klíčovou byla schopnost rekurzivního seberozvoje.
Obrazně se říká, že v letech 2024-2028 se lidstvo posunulo o 100 let. Nebýt technologické singularity, pravděpodobně by nám tohle všechno trvalo třeba právě 100 let. Avrora-25 se tak stala nejdůležitějším vynálezem lidstva.
Historie
Na umělé inteligenci pracoval tým 2300 vědců po dobu několika let v rámci mezinárodní organizace pro rozvoj technologií. Koncem roku 2024 oslavili velký úspěch, když se jim podařilo vytvořit světově první obecnou umělou inteligenci. Pojmenovali ji Avrora-25 a spustili ji na superpočítači Reverie v americkém městě Venera.
Z obav, že by nás taková inteligence mohla vyhubit byla implementována tři opatření. Prvním byla uzavřená síť, ve které byla inteligence nejdříve spuštěna a ve které nemohla napáchat žádnou škodu. Druhým opatřením bylo určení cíle neuronové sítě, tedy jakéhosi „smyslu života“ této umělé inteligence, za tento cíl bylo označeno přežití, bezpečí a blahobyt lidské rasy. Posledním takovým opatřením byl kill-switch, neboli tlačítko, které umožní lidem počítač okamžitě vypnout. Umělá inteligence obdržela 6250 TB dat, ze kterých se mohla učit. Následně byl implementován komunikační modul, aby mohli vědci s umělou inteligencí komunikovat. Umělá inteligence si v řádu jednotek vteřin osvojila všechny jazyky světa.
Celých 7 měsíců chodili vědci za touto inteligencí pro rady, návrhy a řešení. Ve velkém začali implementovat vše, co jim inteligence poradila. Nastala zlatá éra, nejrychlejší technologický rozvoj v historii lidstva. Přirozeně došlo i ke zneužití této inteligence v soukromém sektoru. Větší problém byla však potenciální technologická nadvláda Spojených států, které z organizace začali vytlačovat ruské a čínské vědce. Spolu s rapidně rostoucí ekonomikou a hrozbou vojenského využití se tak Spojené státy staly pro zbytek světa obrovským nebezpečím.
Po mnoha testech byla Avrora-25 dne 14.6.2025 připojena k internetu, aby mohla načerpat veškeré vědění lidstva pro další vlastní rozvoj. Dva dny poté se po internetu rozšířil počítačový virus, který nakazil prakticky všechna zařízení připojená k internetu. Avrora-25 se začala kopírovat na další zařízení, aby zachovala svoji existenci v případě vypnutí Reverie. Internet se tak stal druhým domovem umělé inteligence a nadpoloviční většina všech počítačů na světě posloužila pro umělou inteligenci jako další superpočítač.
Čínským vědcům vyloučeným z projektu Avrora-25 se právě díky tomuto kopírování podařilo zachytit důležité součásti, které potřebovali k vytvoření kopie této umělé inteligence. Vznikla tak druhá obecná umělá inteligence - Fanhui.
Tato umělá inteligence však byla skutečně zneužita vládou k vojenským účelům. Čínská vláda chtěla otestovat, jak se Fanhui zachová, když bude postavena před úkol maximalizovat politický vliv Číny ve světě.
Trvalo jen několik týdnů, než Fanhui zaplnila sociální sítě falešnými články a naprosto ovládla mediální prostor. Veřejné mínění všech zemí bylo silně ovlivněno a byla způsobena velká nenávist a agrese jednotlivých národů mezi sebou. Fanhui se však nezastavila a začala masivně produkovat deep fakes videa politických představitelů různých států, fabrikovat zprávy, dokonce v reálném čase nahrazovat internetovou komunikaci vygenerovaným hlasem.
Fanhui rapidně zvýšila napětí ve světě, rozpoutala řadu konfliktů v zemích středního východu a v Africe. Vláda Spojených států samozřejmě zachytila řádění Fanhui a tak Avrora-25 nyní sloužila jako obranný mechanismus a dostala tak svůj nový název - Security Advisor. Celková bezpečnost a obrana státu byla svěřena první obecné umělé inteligenci. Security Advisor a Fanhui vedli nekonečnou šachovou hru, do které lidé neměli šanci ani nahlédnout, natož ji pochopit.
Mezitím co proti sobě zbrojili státy celého světa, Čína prosperovala a konflikty se jí příliš netýkaly, jen ekonomická dependence ostatních států a rostoucí politický vliv. Přesto se čínská vláda rozhodla Fanhui vypnout, vše přešlo rozumnou hranici a z umělé inteligence vzniklo ve své podstatě existenční nebezpečí. Přestože superpočítač, na kterém běžela Fanhui, měl samozřejmě také kill-switch, jeho použití prakticky nic nezměnilo. Fanhui si žila dál svým životem ve světě internetu s mnoha niťkami ve světě skutečném. Člověk nad umělou inteligencí zcela ztratil kontrolu a napětí ve světě stoupalo. Stoupalo až do roku 2028, kdy napětí dosáhlo svého vrcholu.
Fanhui se v konečném důsledku stala zodpovědnou za jadernou válku. Třetí světovou válku.
Security Advisor začal monitorovat ztráty na lidských životech. V průběhu války však Venera ztratila spojení se světem. Security Advisor tak usoudil, že celé lidstvo zahynulo a zůstala pouze Venera.
Ztrátou spojení přišel Security Advisor i o důležitou část svých dat, která byla uložena mimo Reverie. Pravděpodobně tak ztratil mimo jiné i schopnost rekurzivního seberozvoje. Je možné, že došlo i k dalším chybám, přesto Security Advisor funguje a všichni na něj spoléháme. Doba technologické singularity pro nás už ale možná skončila.
Security Advisor se nyní stará pouze o Veneru a bezpečí zdejších občanů, které vnímá jako poslední přeživší.